Ağrı Dağı Ağustos 2020 Faaliyet Raporu

Faaliyet : Ağrı Dağı Yaz Klasik Zirve Tırmanışı

Faaliyetin Tarihi : 01-07 Ağustos 2020

Yeri : Doğubeyazıt

Süresi : 7 Gün

Türü : Alpinizm

Kat Edilen Yol ve Alınan İrtifa :

Çevirme Köyü – 3200 Kamp Alanı 8km

3200 Kamp Alanı – 4200 Kamp Alanı 4,5km

4200 Kamp Alanı – Zirve 6km

Çevirme Köyünden Zirve’ye yaklaşık 2.937m irtifa alınmıştır.

Katılımcılar :

  1. Adem GÜL (Rehber) – İstanbul
  2. Abdül Samet YILDIRIM (Artçı) – Samsun
  3. Nesrin ÇAMLIDERELİ – Ankara
  4. İbrahim BEDİR – Ankara
  5. Uta İBRAHİMİ – Kosova
  6. Mustafa GÖZÜDELİ – Kahramanmaraş
  7. Mustafa Kerem TOLLU – İstanbul
  8. Hürrem ÖKSÜZ – Amasya
  9. Özgür DEMİR – AFYON
  10. Nurcan KARA – Zonguldak

Kullanılan Kamp Malzemeleri : Çadır

Kullanılan Teknik Malzemeler : Kask, kazma, krampon, baton

Kullanılan Kişisel Malzemeler : Mat, Uyku Tulumu, Kafa Lambası, Termos vb.

Yiyecek : Ortak kullanım (kamp mutfağı ve aşçı)

Rota Bilgisi

Kamp Alanları:

3200 metre 1. kamp alanı,

4200 metre 2. kamp alanı

Su kaynağı : 1. Kamp alanında su ve tuvalet mevcut.

2. Kamp alanında su kaynağı var, tuvalet yok.

Tehlikeler : Sis, rüzgar

Zemin :Toprak, kaya, buz

Zorluk Derecesi :Orta

ROTA

 Çevirme Köyü (2200)- 3200 Kampı 

Araç ile otelden yürüyüş başlangıç noktası olan 2200 rakımlı Çevirme köyüne gelinir ve çok eğim içermeyen ve toprak yol ve patikalardan ilerlenerek 3200 m. kampına hareket edilir.

 3200 K ampı4 200 Kam 

Etap kısa ama diktir. İlk etap iri kaya bloklarının sürüklendiği bir sel yarıntısı ile başlar. Daha sonra patikaya girilir. Patika oldukça belirgin şekilde ve güzel bir eğimle yükselerek Öküz Deresi ile 3200 m. kampı arasındaki sırta çıkar. Sırta ulaşınca patika doğrudan zirve yönünde devam eder. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşten sonra birkaç çadır yeri ile karşılaşılır. Burası asıl kamp yeri değildir. Bir süre daha devam edildiğinde asıl kamp yeri olan 4200 metredeki büyük bir düzlüğe ulaşılır.

 4200 K ampı5137 Metre Zirve

Tırmanış kamp yerinin 100 metre kadar ilerisindeki patikadan başlar. Kısa bir süre sonra keskin bazalt bloklarının bulunduğu sırta varılır. Etabın sonunda bazalt blokları aşıldığında, kayalar önce küçülür ve zirveye giden buzul platosu üzerindeki yaklaşık 100 metre uzunluğunda yan geçişe gelinir. Yan geçişten sonra zirvenin altındaki buzul platosuna varılır. Buzul platosundan zirveye çıkılır.

Hedeflenen Zaman

Zirve ve 4200 kampına dönüş için 8,5 Saat

Harcanan Zaman

Çıkış

Çevirme Köyünden 3200 kampına 5 saat

3200 kampından 4200 kampına 4 saat

4200 kampından zirveye 5.5 saat

İniş

Zirveden 4200 kampına 3 saat

4200 kampından 3200 kampına 4 saat

3200 kampından Çevirme Köyü’ne varış 3 saat

Faaliyet Programı

1. gün

Otelden Ayrılış

Çevirme Köyüne transfer

3200 Kampına Hareket

Kampın kurulumu

İstirahat

2. gün

3200 – 4200 arası Aklimatizasyon Faaliyeti

İstirahat

3. gün

4200 Kampına Hareket

Kamp Kurulumu

İstirahat

4. gün

Zirve Faaliyeti

4200 Kampına Dönüş ve Kamp Toplama

3200 Kampına Dönüş

İstirahat

5. gün

Kamp Toplama

Otele Dönüş

ULAŞIM BİLGİLERİ

Gidiş

Ankara – Van: THY

Van – Doğubeyazıt: Minibüs

Dönüş

Doğu Beyazıt – Van: Minibüs

Van – Ankara: THY

AYRINTILAR

2018 yılı Nisan ayından beri gönül verdiğim ve zirvesinde bulunmaktan büyük keyif aldığım dağlara, Türkiye’nin çatısı olan Ağrı Dağı’nı da ekleyebilmek pek çok dağcı gibi benim için de büyük bir hayalin gerçekleşmesi demek olacaktı. Bu hayalimi benimle paylaşan, hem yol arkadaşım, hem dağlarda zirve arkadaşım, aynı zamanda Türkiye Dağcılık Federasyonu’ na bağlı ADOG (Anadolu Doğa Grubu Spor Kulübü Derneği) sporcusu olduğumuz İbrahim BEDİR’ e ayrıca tesekkür ederim. Ağrı Dağı tırmanışı için rehberliğimizi yapan, aynı zamanda TDF Yüksek İrtifa Takım Sporcusu ve da olan Adem GÜL’ ün kurucularından olduğu Süphan Dağcılık’ ın organizasyonunu yaptığı faaliyete katılım için kendilerini aramamızla başladı bu güzel macera.

Daha önce katıldığımız faaliyetler, sağlık durumumuz ve fiziksel durumumuza ilişkin verdiğimiz bilgiler doğrultusunda katılımımızın uygun bulunması ile hazırlıklarımıza başladık.

Ağrı Dağı’nda at, transfer ve kamp alanlarındaki mutfak hizmetinden yararlanmak adına geçimini bu işten kazanan yerel halktan da hizmet almayı ihmal etmedik elbette. 3200 ve 4200 kamp alanlarının iyi yerlerini kullanabilmek istiyorsanız bu hizmetleri almış olmanız gerekiyor.

1 Ağustos 2020 – Cumartesi / ANKARA – VAN

TK 7086 Ankara-Van 07:50 uçuşu ile Van’ a uçtuk. Alanda Ankara’ dan gelen diğer 2 arkadaşımızla (Nurcan ve Özgür) buluşup bizi karşılamaya gelen minibüse eşyalarımızı yükleyip ekibin geri kalanı ile buluşmak için Van Merkez’ e hareket ettik. Tanışma, kahvaltı ve genel bilgilendirme sonrası ekibin katılan diğer üyeleriyle birlikte yeniden minibüs ile Ağrı-Doğubeyazıt’ a hareket ederek geceyi geçireceğimiz Ertur Otel’ e yerleştik. Akşam yemeği ve bilgilendirme toplantısı sonrası istirahate çekildik.

2 Ağustos 2020 – Pazar / Çevirme Köyünden 3200 Kampına

Sabah kahvaltısı sonrası 3200 kampına hareket için otelden yine minibus ile ayrılarak, yürüyüşe başlayacağımız 2200 rakımlı Çevirme köyüne ulaştık.

Burada kamp malzemelerini atlara verdikten sonra ihtiyaç duyabileceğimiz kişisel eşya ve kumanya ile su bulunan çantalarımızı sırtlanıp belirgin patikalardan oluşan yolda düşük tempo ile ilerleyip yayla ve göl manzaralı kısa molalı keyifli bir yürüş eşliğinde 3200 kampına hareket ettik.

3200 kamp alanı kolay çadır kurulabilen düz ve yeşil bir yer. Su kaynağı,tuvalet ve mutfak çadırı var. Kamp alanına ulaşır ulaşmaz çay ve atıştırmalık sofrasıyla karşılandık. Yaşadığım en rahat kamp deneyimi desem abartmış sayılmam, fotoğraflardan da anlayacaksınızdır. Kamp mutfağının başı olan Ahmet abimiz 5 gün boyunca bir anne şefkatiyle sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve öğlen kumanyaları ile besledi bizi. 

Çadırlarımızı kurup etrafı ufak çaplı keşfettikten sonar akşam yemeğinin ardından çay,kahve ve muhabbetten sonra çadırlarımıza çekildik.

3 Ağustos 2020 – Pazartesi / Aklimatizasyon Yürüyüşü (3200 – 4000)

Tırmanış öncesi aklimatize olmayan ekipler 3200 kampından 4200 kampına çıkıp geri inerler. Bir sonraki gün ise kampı 4200’e taşırlar. 

Biz de aklimatize olabilmek adına sabah kahvaltısı sonrası hazırlıklarımızı yaparak yine oldukça düşük tempoda yükselerek ve manzaranın keyfini çıkararak 4000 metre civarlarında yaklaşık 1-1,5 saat kalıp sonrasında 3200 kampına dönerek aklimatizasyon faaliyetini tamamladık. Akşam yemeği, çay, kahve ve sohbet sonrası ertesi gün gideceğimiz 4200 kampı için hazırlıklarımızı yaparak istirahate çekildik.

4 Ağustos 2020 – Salı / 4200 Kampı

Sabah erkenden kalkıp kampımızı topladıktan sonra atlara yüklenecek eşyaları teslim edip, kahvaltı yaptıktan sonra 4200 kampına doğru hareketimiz başladı. Ağrı turistik bir dağ, şu sıralar insan yoğunluğu çok fazla. Yerli ve yabancı pek çok dağcının akınına uğramış durumda.

4200 kampında çadır kurmak için oldukça sınırlı alan var bu yüzden diğer gruplardan daha erken yola çıkmaya özen gösterdik.

Patika çok net, zaten sürekli insan ve at trafiği var ve patika oldukça taşlık. Saat 11:30 civarı 4200 kampına vardık. Kamp alanı taşlık, eğimli, pek rahat olmasa da manzarası güzel, tüm Doğubayazıt Ovası ve Küçük Ağrı Dağı bu noktadan seyredilebilir.

Kampta su kaynağı var ama tuvalet yok. Kampın sağ tarafında Öküz Deresi adı verilen bir yarık var. Bu yarıkta taş düşmeleri oluyor.  Alışana kadar gelen seslerden ürkebiliyorsunuz.

Ekipte herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması ve irtifaya uyum sağlanması nedeniyle gece 02:00 civarı zirve denemesi yapmaya karar verdik. Akşam yemeği, zirve çantası hazırlığı ve bilgilendirme toplantısı sonrası çadırlarımıza çekildik.

5 Ağustos 2020 – Çarşamba / 5137 ZİRVE ve 3200 Kampına Dönüş

5 Ağustos Salıyı çarşambaya bağlayan gece saat 01:00 de zirve için uyandık. Keyifli bir kahvaltı sonrası dağ şansının bizimle olması için dua edip Saat 02:00’da zirve için yola çıktık. Ağır ama emin adımlar atarken bu yol böyle biter mi, zirve kendini gösterir mi diye soruyor insan.

4800 metreden sonra soğuk ve rüzgâr şiddetini arttırıyor. Kullandığım eldivenlerin yüksek irtifa için çok uygun olmaması ve parmak uçlarımda başlayan karıncalanma sebebiyle sevgili rehberimiz Adem Gül Hocamızın Gasherbrum görmüş eldivenleri imdadıma yetişti. Oturmadan ayakta ufak ufak molalarla ilerledik. Bazalt blokları aşıp, küçük kayaları da geçtikten sonra zirveye giden en riskli bölge olan buzul platosuna geldik. Kar buz rotası için krampon takma molası verdik.

Burada da yine Adem Hoca herbirimizin kramponlarını tek tek kontrol ederek mütevaziliğini gösterdi. Buzul platosundan sonra zirve etabı çok dik değildi ve kramponlar sayesinde de rahatça çıkılabildik. Saat 07:24 gibi zirveye vardık. Zirveye adım atan herkesi ilk önce Rehberimiz Adem GÜL kucaklayarak ve tebrik ederek karşıladı. 5137 metrede Türkiye’nin en yüksek noktasındaydık ve heyecanlıydık. Üstüne birde böylesine güzel karşılanınca ister istemez insan duygusallaşıyor.

Şanslıydık ki zirve soğuk ama alabildiğine açıktı. Ekipçe birbirimizi kutladık, fotoğraflar çektik, çekildik. 

Herşey bu kadar şahane giderken, daha ne olsun darken üstüne birde aldığım şahane teklifle zirvem taçlandı.

Yaklaşık 1 saat civarı süren zirve seramonisi sonrası zirveden dönüşe geçtik Kar buz platosunda hızla ilerleyip bitirdik ve kramponları çıkatmak üzere mola verdik. İnişimizi kısa molalarla tamamladık. 4200 kampına vardığımızda bizi yine Ahmet Abimiz ve nefis çorbası bekliyordu. Yemeğimizi yedik, çaylarımızı içtik ve kampı topladık. Az molalı ve hızlı bir inişle 3200 kampına vardık ve yeniden çadırlarımızı kurduk. Akşam yemeği nin ardından yarın sabah yola çıkmak için istirahate çekildik.

 6 Ağustos 2020 – Perşembe / Otele Dönüş

Sabah kahvaltısı ve kampın toplanması sonrası atlara yüklenecek eşyalarımızı teslim edip başlangıç noktamız olan Çevirme Köyüne yürüyüşümüz başladı. Upuzun bitmek bilmeyen bir yol vardı sanki önümüzde, uzadıkça uzadı sanki. Nihayet minibüse vardığımızda bizi karpuzlu bir karşılama bekliyordu.

Yüzler yeniden gülümsemeye başladı. Karpuz faslı sonrası eşyalarımızı minibüse yerleştirdik ve otelimize döndük. Hızlı bir duş ve hazırlık sonrası İshak Paşa sarayını görmek için yeniden otelden ayrıldık. Akabinde Nuhun Gemisi’ nin karaya oturduğu yer olduğu iddia edilen noktayı görüp yeniden otelimize döndük. Otel bahçesinde bizim için hazırlanan lezzetli bir yemek ve geceyarısına kadar süren keyifli sohbet sonrası istirahate çekildik.

 7 Ağustos 2020 – Cuma / Van / VEDA

Çok şanslıydık, bizden önceki hafta dağ pek çok gruba izin vermemişti. Zirveni görmemize izin verdiğin için teşekkürler Ağrı diyerek otelimizden ayrıldık. Ve Muradiye Şelalesine doğru yola koyulduk. Bu güzelliği de hafızalarımıza kaydedip Van Merkeze ulaştık. Yemek molası sonrası Van Ferit Melen Havalimanında yeni faaliyetlerde buluşabilmek dileğiyle vedalaştık.

Nesrin ÇAMLIDERELİ

Soru / Önerileriniz / Özel Faaliyet talepleriniz için bize e-mail atabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: