Kazbek Dağı 2021 Faaliyet Raporu

Faaliyet :Kazbek Dağı Kuzey Yüzü- Klasik Rota Zirve Tırmanışı

Faaliyetin Tarihi : 18-25 Temmuz 2021

Yeri : Gürcistan

Süresi : 8 Gün

Türü : Alpinizm

Kat Edilen Yol ve Alınan İrtifa :

Trinity Kilise-Meteo Kampı yaklaşık 8,37 Km-1154 metre irtifa

Meteo Kamp Alanı-Buzul Kamp Alanı 2,96 Km-276 metre irtifa

Buzul Kampı-Zirve-Kilise Dönüş 16,67 Km- İkinci kamp alanından zirveye 884 metre

Katılımcılar :

  1. Adem GÜL (Rehber) – İstanbul
  2. Osman BAHAR (Artçı) – İstanbul
  3. Seval BAHAR – İstanbul
  4. Nesrin ÇAMLIDERELİ – Ankara
  5. İbrahim BEDİR – Ankara
  6. Gizem BAYRAKTAR – İstanbul
  7. Atilla Gökhan ÖZYEŞİL – İstanbul
  8. Serkan KARADAĞ – İstanbul
  9. Özgür DUMAN – İstanbul
  10. Cemal AKGÜL – İstanbul

Kullanılan Kamp Malzemeleri : Çadır, kamp ocağı, pişirme seti,

Kullanılan Teknik Malzemeler : Kask, kazma, krampon, baton, buz vidası, karabina, yardımcı ip, 60 metre dinamik ve 40 metre statik ip

Kullanılan Kişisel Malzemeler : Mat, Uyku Tulumu, Kafa Lambası, Termos vb.

Yiyecek : 5 gün 3 öğünlük kişisel kumanya

Rota Bilgisi

Kamp Alanları:

Meteo-3650 metre 1. kamp alanı,

Buzul Altı-4150 metre 2. kamp alanı

Su kaynağı : 1. Kamp alanında su ve tuvalet mevcut.

2. Kamp alanında su kaynağı var (erimiş buzul suyu) tuvalet yok.

Tehlikeler : Sis, şiddetli rüzgar, taş düşmesi, buzul çatlakları, yüksek irtifaya bağlı ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar

Zemin :Toprak, kaya, buzul, sert kar

Zorluk Derecesi :Orta

ROTA

Gergeti Trinity Church (2200)- 3650 Meteo Kampı

Araç ile otelden yürüyüş başlangıç noktası olan 2200 rakımlı kilise bölgesine gelinir ve sürekli artan eğimle yarı yeşillik yarı toprak yolda oldukça belirgin olan yol ve patikalardan ilerlenerek 3650 m. kampına hareket edilir. Gergeti buzuluna girmeden evvel patika nehir seviyesine kadar alçalır ve burada kurulmuş olan küçük bir köprü ile karşıya geçilerek otel 2900 mtre civarı rakımlı dağ oteli ve kamp alanı bölgesine ulaşılır. Sonrasında başlayan gergeti buzulu boyunca yükselerek meteo kamp alanına ulaşılır.

 3650 Meteo Kampı-4150 Buzul Kampı

Etap kısa ama geçilen noktalarda kaya düşmesi riski, eriyen buzul suları nedeniyle yer yer iri kaya bloklarının sürüklenmesiyle ve zemindeki çökmelerle değişkenlik gösteren bir rotaya sahip olması sebebiyle dikkatle geçilmesi gereken bir etap olarak gözlemlenmiştir. Buzul hattının hemen başlangıcında, taş düşme riskinin en az olduğu varsayılan belirli sayıda çadır kurmaya müsait ancak zirve yaklaşımını oldukça kolaylaştıran küçük bir alan 4150 kampı.

 4150 Buzul Kampı-5054 Metre Zirve

Tırmanış kamp alanından sola doğru yay çizerek ve doğrudan buzul üzerinden başlar.

Hedeflenen Zaman

Zirve ve 4150 kampına dönüş için 11 Saat

Harcanan Zaman

Çıkış

Gergeti Trinity Church bölgesinden 3650 Meteo kampına 6 saat 25 dakika

3650 Meteo kampından 4150 kampına 3 saat 45 dakika

4150 kampından zirveye 6 saat 40 dakika

İniş

Zirveden 4150 kampına 4 saat

4150 kampından 3650 Meteo kampına 1 saat 30 dakika

3650 Meteo kampından Gergeti Trinity Church bölgesine varış 2 saat

Faaliyet Programı

1. gün Hava Durumu Sabah açık, öğleden sonra yağmurlu

Otelden Ayrılış

Gergeti Trinity Church bölgesine transfer

3650 Meteo Kampına Hareket

Kampın kurulumu

İstirahat

2. gün Hava Durumu Sabah Açık, güneşli Öğleden sonra rüzgarlı

4150 Kampına hareket

İstirahat

3. gün Hava Durumu Sabah şiddetli rüzgar, öğleden sonra kar yağışlı

Zirve Faaliyeti

4150 Kampına Dönüş

İstirahat

4. gün Hava Durumu Kar, yer yer yağmur

Gergeti Trinity Church Bölgesine Hareket

Otele transfer

İstirahat

ULAŞIM BİLGİLERİ

Gidiş

Ankara– İstanbul: Otobüs

İstanbul-Tiflis: THY

Tiflis-Stepantsminda: Minibüs

Dönüş

Stepantsminda -Tiflis: Minibüs

Tiflis-İstanbul-Ankara: THY

AYRINTILAR

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramında Ağrı Dağı tırmanışıyla yolumuzun kesiştiği, TDF Yüksek İrtifa Takım Sporcusu Adem GÜL’ ün kurucularından olduğu Süphan Dağcılık’ ın organizasyonunu yaptığı Kazbek faaliyeti,  ikinci 5000 lik ve ilk yurtdışı dağcılık tecrübem olarak mütevazi dağcılık kariyerimde yerini aldı.

Kazbek Dağı Rusça Gora Kazbek, Gürcüce Mkinvari olarak bilinen, 5054 metre yüksekliğiyle 5193 metre olan Şhara’dan sonra Gürcistan’ın ikinci en büyük zirvesi. İlk çıkışı 1868 yılında Douglas Freshfield ve Adolphus Warburton Moore tarafından yapılmıştır.

Dağın nispeten en kolay ve bizimde tercih ettiğimiz rotası Kuzey yüzü klasik rotası. Kolay derken zirve altına kadar 50 dereceye kadar eğimle uzanan oldukça uzun bir buz ve sert kar duvarından oluşuyor. Diğer rotalar ise teknik ve zorlu buz tırmanış etapları içeriyor.

18 Temmuz 2021 – Pazar / ANKARA-İSTANBUL-TİFLİS

17 Temmuz Cumartesi ben ve İbrahim, Ankara’ dan Niğde İnan firmasına ait otobüsle İstanbul Esenler otogarına inip, havaist araçları ile İstanbul Yeni Havalimanına geçtik. Gerekli ön hazırlıkları yapmak ve faaliyet esnasında ihtiyaç duyacağımız kartuşları bize ulaştırabilmek için birkaç gün önceden karayolu ile giden Adem Hocamız, Osman ve Seval arkadaşlarımız dışında ekibin kalan 5 üyesiyle biraraya gelerek uçuş saatini beklemeye başladık.  TK 0376 İstanbul-Tiflis 02:00 uçuşu ile 05.15 te Tiflis’e vardık. Pasaport kontrolü ve bagaj alımı bekleyişi sonrası alanda Gürcistan’da bulunan ekip arkadaşlarımızla buluşup, bizi karşılamaya gelen minibüse eşyalarımızı yükleyip geceyi geçireceğimiz hostelin bulunduğu Stepantsminda kasabasına 06.15 te hareket ettik. Gudauri’ ye kadar uyuduğum için tarihi Ananuri Kilisesi’ ni görme ve gezme şansını kaçırdım.  Gudauri kışın kayak turizmine hizmet eden pek çok tesisin bulunduğu, bizim gittiğimiz zaman diliminde ise atla gezi, tandem atlayış gibi aktivitelerin yapıldığı yemyeşil vadileriyle muhteşem bir görsel şölen sunan şirin bir kasaba. Burada verdiğimiz fotoğraf molası sonrası saat 10:30 da Stepantsminda’ daki Goodsleep (Goodcottage-Booking.com da her 2 isimle de aratıp rezervasyon yaptırabilirsiniz.) isimli hostelimize giriş yaptık. Kahvaltı sonrası çevre keşfi ve alışveriş sonrası istirahate çekildik.

19 Temmuz 2021-Pazartesi/Trinity Kilisesi-Meteo Kamp Alanı

Sabah kahvaltısı sonrası Meteo kampına hareket için saat 09.15 te otelden  bölgede transfer için en çok kullanılan araçlar olan Mitsubishi Delica model 2 minibüs ile ayrılarak, yürüyüşe başlayacağımız 2200 rakımlı Gergeti Trinity Church bölgesine ulaştık.

Burada kamp malzemelerimizi atlara verip (tek yön 1 at 100 dolar bu nedenle dönüşte at kullanmamaya karar verip kamp yükümüzü kendimiz taşıdık), ihtiyaç duyabileceğimiz kişisel eşya ve kumanya ile su bulunan çantalarımızı sırtlanıp saat 09:45 te hafifçe yükselen eğimde, yemyeşil patika, yer yer toprak zeminde düşük tempo ile yükselerek hiking havasında 3650 rakımlı meteo kampına doğru hareket ettik. 2800 metrelerden sonra yürüdüğümüz patika, üzerinde küçük tahta bir köprü olan nehir seviyesine kadar indi. Buradan geçerek saat 12.50 civarında yaklaşık 2950 metre rakımlı, üzerinde küçük bir dağ oteli de bulunan, aynı zamanda kimi dağcılarca 1. Kamp alanı olarak ta kullanılan alana ulaştık. Burada verdiğimiz yarım saatlik dinlenme ve su tedariği molası sonrası yeniden yola koyulduk. Ortsveri Buzulunu, günümüzdeki ismiyle Gergeti Buzulunu üzerinin çoğunlukla cüruf ve çamurla kaplı olması, yağmurun başlamasıyla pürüzlü bir yüzeye kavuşması sebebiyle krampon kullanmadan ve ip birliğine girmeden dikkatlice geçtik. Saat 16.10 da Meteo Kamp Alanına ulaştık. Hava bozmaya başladığı için hızla çadır yerlerimizi belirleyip çadırlarımızı kurduk ve beklendiği gibi önce şiddetli yağmur arkasından da dolu yağışı bizlere hoşgeldiniz dedi.

Bethlemi Kulübesi olarak ta bilinen ve Sovyet döneminde meteoroloji istasyonu olarak kullanıldığı için Meteo İstasyonu adını alan kamp alanında isteyenlere yararlanabilmeleri için yiyecek-içecek servisi yapan bir café de mevcut. Su kaynağı ve manzaralı bir tuvalet kulübesi de var kamp alanında. Telefon çekiyor. (NOT: Gürcistan’ da ATM benzeri cihazlar da yerel telekomünikasyon firmalarına ait sim kart satılıyor. Bunlardan dilediğiniz konuşma ve internet seçeneğini alarak iletişim halinde kalabilirsiniz. Ben hattımı yurtdışı kullanıma açtırmış olmama rağmen sadece Tiflis’ e indiğim ilk gün kullanabildim. Sonraki günler dışardan aranma ve internet hizmetlerim kesintiye uğradı. Kalan hergünü telefon çektiği anda telekomünikasyon firması müşteri temsilcisiyle kavga ederek geçirdim.) Çadır başı 10 lari ücret alınıyor. Zirve öncesi fazla eşyanız varsa emanete bırakabiliyorsunuz. Çadırdan pek çıkma fırsatı olmadan yemek ve dinlenmeyle günü noktaladık.

20 Temmuz 2021-Salı/Meteo Kamp Alanı-Buzul Başlangıcı Kamp Alanı

Faaliyet sorumlumuz ve Rehberimiz Adem abimizle faaliyet öncesi yaptığımız konuşmalarda, zirve denemesinin meteo kamp alanından yapılabilmesine rağmen yıpratıcı olması ve olası hava muhalefeti durumunda ekstra günü kullanabilmenin mümkün olması için 4000-4200  metre rakım civarı buzul bölgesinde kamp atmanın uygun olacağı görüşüyle kampımızı topladık. Fazla eşyalarımızı emanate bırakıp saat 09:45 civarı kamptan ayrıldık.  Ağır yük, sıcak hava, eriyen buzul sularının etkilediği zemin sebebiyle düşük tempoda ilerleyerek 3900 metrelerde kamp alanı olarak kullanılan noktada mola verdik. Ukraynalı dağcıların şaşkın bakışları arasında bayramın ilk günü olduğunu farkederek sarılıp bayramlaştık. Mola sonrası yeniden harekete geçip 13:30 da son kamp noktası olarak kullanılan, zirve rotasındaki buzul başlangıcında, taş düşmelerinden nispeten korunaklı alanda kampımızı kurduk. Kamp alanında zirveden dönen pakistanlı dağcıların 2 çadırı vardı. Biz onları tebrik ettik, onlar bize başarılar dileyip el verdiler.

Kamp alanı bir yanda buzul bir yanda dağın yamacı arasında kalan küçük bir yükseltiydi. Suyu eriyen buzul sularından temin ettik. Tüm gün ve gece boyu düşen kayaları izleyip, seslere alışarak zirve öncesi istirahate çekildik.  

4150 Kamp Alanı
Su Kaynağı Olarak Kullandığımız Erişmiş Buzul

21 Temmuz 2021-Çarşamba/Buzul Başlangıcı Kamp Alanı/Zirve

Şiddetli rüzgar ve oluşturduğu toz fırtınası sebebiyle Cemal abinin söylemiyle dişlerimizin arasına kadar toz girmiş şekilde gece saat 02:00 civarı uyandık. Şiddetli rüzgar nedeniyle 04.20 ye kadar bekledik ancak şiddeti azalmayınca harekete geçmeye karar verdik. Özgür arkadaşımız kendini iyi hissetmediği için zirve faaliyetine katılmamaya karar verince 9 kişilik ekip kramponlarımızı takıp, 5 ve 4 kişi olarak ip birliğine girerek zirveye doğru hareketimize başladık. Şiddetli rüzgar ve rüzgarın savurduğu toz ve kumlar nedeniyle, bir yandan da buzul çatlaklarına dikkat ederek 2 ekip arka arkaya dikkatlice yol aldık.

Molada Dahi İp Birliğindeyiz 🙂

Havanın aydınlanmasıyla ve rüzgarın şiddetini yitirmesiyle birlikte ağır ama emin adımlarla yolumuza devam ettik. Zirve artık önümüzde tüm ihtişamıyla serilmişti. Ama asıl zorlu kısma şimdi gelmiştik. Patikada zikzaklar çizerek ağır adımlarla yer yer 50 dereceye varan eğime sahip Gürcülerin eyer adını verdikleri noktaya ulaştık. Burada dik eğimde ve cam buz yüzeyde risk almak istemeyen Rehberimiz sabit hat kurmak üzere zirvenin hemen altına kadar yükselerek buz vidaları ile bir emniyet noktası oluşturdu, bizler de prusik sürerek sorunsuzca yanına ulaştık. Tüm grup biraraya geldikten sonra kalan son metreleri hep birlikte adımlayarak saat 11:00 de zirveye ulaştık. Hızla tebrik ve fotoğraf çekimi sonrası 11:15 de inişe geçtik. (NOT 2- TDF nin e-zirve defteri uygulaması zirvede kullanılamıyor. Çevrimdışı paylaşım yaptım dese de sonrasında internete bağlandığımda paylaşım yoktu.) Çünkü öğleden sonra havanın değişeceğine dair tahminlerde bir değişiklik olmamıştı. Kar yağışı bekleniyordu. Zirvenin hemen altında yine rehberimizin kurduğu emniyet noktasından prusik sürerek riskli bölgeyi hızla indik. Bulutlar toplanmaya başlamıştı. Nispeten güvenli bölgede de yine ip birliğine girerek hızla inişimize devam ettik. Buzul çatlakları sanki daha da genişlemiş, şekil ve yön değiştirmiş gibiydi. Dikkatle ilerleyişimizi sürdürdük. Hatta yönünü kaybeden 1 grubu da peşimize takarak buzul altındaki kamp alanımıza saat 15.10 da ulaştık.  Zamanlama harikaydı çünkü biz çadırlara girdik ve yağış başladı. Çadırın perdesini her açtığımızda yağış şekli değişiyordu. Önce yağmur, sonra dolu derken kar yağışı başlamıştı.  Zamanlama nedeniyle çocuklar gibi şendik. Normalde planımız hemen kampı toplayıp Meteo Kampına inmekti. Ama yağış altında çadır toplayıp, kamp yüklü yürüyüp, yeniden çadır kurmak o an kimsenin içinden gelmediği için geceyi orada geçirip ertesi gün dinlenmiş şekilde Gergeti Trinity Church bölgesine kadar inmeye karar verdik.

ZİRVEDEYİZ!
Şişmiş Mutlu Suratlar

22 Temmuz 2021-Perşembe/Buzul Başlangıcı Kamp Alanı/Meteo Kamp Alanı/Trinity Church/Hostel

Sabaha kar yağışı altında uyanınca sadece çadırlarımız kalacak şekilde tüm eşyalarımızı toplayıp çantalar hazır şekilde beklemeye başladık. Saat 10:30 da ise hızla çadırlarımızı toplayıp 10:50 de yola çıktık. Biten yiyeceklerin sağladığı hafiflik, serin hava, sürekli iniş ve zirve yapmanın keyfiyle hızla inişe geçip saat 12:20 de meteo kamp alanına ulaştık. Burada emanate bıraktığımız eşyalarımızı da alarak ve dinlenerek 13.15 te yeniden harekete geçtik. Gergeti buzul bölgesini yine dikkatle geçerek 15.10 da dağ oteli bölgesine indik.

Burada da yine kısa bir dinlenme ve su tedariği sonrası 17.15 te Gergeti Trinity Church bölgesine ulaştık. Burada bizi bekleyen araçlara eşyalarımızı yükleyerek 18.00 da hostelimize ulaştık. Duş alıp, eşyaları bırakıp ekipçe keyifli bir kutlama yemeği için Kazbegi Good Food isimli aile işletmesine gittik. (Hostelin işletmecisinin babasının mekanı. Şiddetle tavsiye edilir.) Yemek sonrası istirahat için hostelimize geri döndük.

4150 Kampından Ayrılmaz Vakti

 23-24 Temmuz 2021-Cuma-Cumartesi/Hostel/Tiflis Merkez

Sabah kahvaltısı ve karayoluyla gelenlerle vedalaşma sonrası 7 kişi saat 11.00 de bizi Tiflis merkeze götürecek araca eşyalarımızı yükleyerek Stepantsminda kasabasından ayrıldık. Dönüş biletlerimiz zirve için ekstra gün kullanabilme ihtimaline karşı Pazar gününe alınmıştı. Değişiklik ücretlerinin yüksekliği sebebiyle 2 gün şehri gezelim kararı verdikten sonra Old Tbilisi olarak geçen şehrin tarihi noktalara yakın bölümünden ayarladığımız otelimize geçtik. (Holiday Georgia-Gecelik kişi başı 74 TL. ) 2 günü civarda tarihi ve turistik noktaları yürüyerek keşfederek ve yerel lezzetleri deneyerek geçirdik.

 25 Temmuz 2021-Pazar/VEDA/Tiflis/İstanbul/Ankara

Çok şanslıydık, geçtiğimiz yıl Kurban ayramında Ülkemizin en yüksek noktası Ağrı Dağı’na çıkabilme şansına erişmişken, bu bayramda da Kafkasların en yüksek doruğu Kazbek bize zirvesini görme izni vermişti. Büyük bir minnetle ve huzurla bizi Türkiye’ye getirecek olana tarifeli uçakla Tiflis/İstanbul/Ankara uçuşuyla yeniden dağlara döneceğim günün özlemiyle evime döndüm.

Öncelikle faaliyeti düzenleyen Süphan Dağcılık ekibi (ailesi) Adem Hocamız, Osman ve Seval arkadaşlarımız ile uyumla 1 haftayı birlikte geçirdiğim ekip arkadaşlarım Cemal, Atilla, Serkan, Gizem, Özgür ve yol arkadaşım İbrahim’ e teşekkür ve kucak dolusu sevgiler.

En kısa zamanda yeni maceralara, yeni yollara, yeni zirvelere….

Dağlara Minnet ve Sevgilerimle,

Nesrin ÇAMLIDERELİ

Soru / Önerileriniz / Özel Faaliyet talepleriniz için bize e-mail atabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: